شفا دادن ایران سوریه ایرانی وزیر امور خارجه

شفا دادن: ایران سوریه ایرانی وزیر امور خارجه وزیر خارجه کشور اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ترامپ متن و روح برجام را نقض کرده است/ متحدان آمریکا عامل گسترش افراط‌گرایی هستند ، ظریف

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران روز یکشنبه تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

ترامپ متن و روح برجام را نقض کرده است/ متحدان آمریکا عامل گسترش افراط‌گرایی هستند ، ظریف

ظریف: ترامپ متن و روح برجام را نقض کرده است/متحدان آمریکا عامل گسترش افراط گرایی هستند

عبارات مهم : ایران

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران روز یکشنبه تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده است.

به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران روز یکشنبه تاکید کرد که دولت آمریکا متن و روح برجام را نقض کرده است.

ترامپ متن و روح برجام را نقض کرده است/ متحدان آمریکا عامل گسترش افراط‌گرایی هستند ، ظریف

وی که با شبکه سی ان ان گفت وگو می کرد، در مورد واکنش‌ها آمریکا در قبال برجام گفت: «ایالات متحده تعهدات خود را انجام نداده است.»

ظریف افزود: «به عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ جهت نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را نسبت به تجارت با کشور عزیزمان ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است.»

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران روز یکشنبه تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که بعضی می گویند ممکن است بعد از برجام، کشور عزیزمان ایران به دنبال سلاح هسته ای برود، گفت: «ایران در جریان توافق و پیش از توافق به صراحت روشن کرده است که به دنبال یک برنامه تسلیحاتی [هسته ای] نیست. آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر تائید کرده است که ادعاها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران بی پایه هست. آژانس تصمیم گرفت که آن فصل را مختومه کند.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «تصور می کنم که افرادی به دنبال هراس افکنی هستند. کشور عزیزمان ایران سابقه روشنی دارد. کشور عزیزمان ایران قربانی تسلیحات شیمیایی بود، ولی هرگز از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد. کشور عزیزمان ایران توانش را داشت، ولی هرگز به سمت ساخت تسلیحات شیمیایی نرفت، چراکه معتقدیم که این تسلیحات نه فقط مخالف ایدئولوژی ما هستند، بلکه امنیت ما را هم تقویت نمی کنند. معتقدیم که تسلیحات هسته ای، تهدیدی جهت امنیت ما خواهد بود، نه کمکی به آن.»

در ادامه برنامه، «فرید ذکریا» مجری از آقای ظریف در مورد سفر «دونالد ترامپ» مدیر جمهور آمریکا به عربستان و اعلام حمایت کامل او از ریاض، پرسش کرد.

ترامپ متن و روح برجام را نقض کرده است/ متحدان آمریکا عامل گسترش افراط‌گرایی هستند ، ظریف

وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران گفت: «می توانم بگویم که این سیاست نادرست و اشتباهی هست. می دانیم که تروریست ها از کجا می آیند. می دانیم کسانی که به برج های تجارت جهانی حمله کردند، اتباع کدام کشورها بودند. می توانم به شما بگویم که هیچ یک از آن ها ایرانی نبودند. از سال ۲۰۰۱ هم هیچ یک از کسانی که کارها تروریستی انجام داده اند، ایرانی نبوده اند.»

وی افزود: «اغلب آن ها اهل کشورهای متحد ایالات متحده بوده اند. اعتقاد دارم ایدئولوژی ای که متاسفانه به وسیله همسایه ما، عربستان سعودی ترویج می شود، عامل افراط گرایی و تعصب کوری است که چنین صفحه تاریکی را به وسیله افرادی که هیچ ارتباطی به اسلام ندارند، به منطقه ما و حتی فراتر از آن آورده اند. النصره را ببینید، داعش را ببینید، القاعده را ببینید، هیچ کدام آن ها ارتباطی با اسلام ندارند و هیچ ارتباطی هم با کشور عزیزمان ایران ندارند.»

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران روز یکشنبه تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: «نه فقط ایدئولوژی، بلکه پشتیبانی مالی و تسلیحاتی این گروه ها، از سوی دیگرانی تأمین می شود که خود را متحدان ایالات متحده می خوانند.»

آقای ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد علت حمایت کشور عزیزمان ایران از نظام سوریه، افزود: «بگذارید در ابتدا بگویم که سیاست ما در قبال سوریه، افغانستان، عراق و دیگر نقاط منطقه، همواره ثابت بوده هست. ما همواره مخالف تروریسم و افراطی گری بوده ایم و همواره به یاری کسانی شتافته ایم که در حال مبارزه با افراط گرایی و تروریسم بوده اند. ما این کار را در ابتدا قرن جاری در افغانستان انجام دادیم و کاملا مخالف حکومت طالبان و القاعده بودیم. ما همچنین به کمک عراقی ها رفتیم، هم در اربیل و هم در بغداد، تا از تسلط داعش بر این مناطق جلوگیری کنیم. و در سوریه هم داریم همین کار را می کنیم.»

ترامپ متن و روح برجام را نقض کرده است/ متحدان آمریکا عامل گسترش افراط‌گرایی هستند ، ظریف

وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که آیا هیچ یک از کسانی که با دولت سوریه می جنگند، معارضه مشروع نیستند، گفت: «شاید معارضه مشروعی در سوریه وجود داشته باشد و به همین خاطر هم بود که در سال ۲۰۱۳، چند هفته بعد از آنکه من به عنوان وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران منصوب شدم، طرحی چهار ماده ای را ارائه کردم.»

وی افزود: «همین طرح بعدها مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت شرکت ملل شد. این چهار بند عبارت از این هستند که جهت آخر دادن به بحران و ممانعت از طولانی شدن درگیری ها که منجر به کشته شدن و آوارگی افراد بیشتری می شود، باید به اصل منازعه بپردازیم.»

ظریف ادامه داد: «اولا، برقراری آتش بس. اعتقاد دارم که باید آتش بس برقرار شود و همواره هم نیاز به برقراری آتش بس بوده هست. افرادی جهت آتش بس شرط و شروط می گذارند. ولی روشن است که ما باید جهت رسیدن به آتش بسی جامع، البته به استثنای گروه هایی که از سوی شورای امنیت شرکت ملل به عنوان گروه های تروریستی معرفی شده است اند، مشمول بر داعش و النصره، تلاش کنیم.»

به گفته وزیر امور خارجه، گفت وگوی ملی، اصلاح قانون اساسی و ایجاد دولت ملی با حضور اعضای دولت کنونی سه بند دیگر طرح پیشنهادی کشور عزیزمان ایران بوده است.

آقای ظریف در مورد بحران یمن نیز گفت: «بمباران مردم بی گناه در یمن بیش از دو سال است که ادامه دارد، در حالی که سعودی ها امیدوار بودند که آن را ظرف دو هفته به آخر برسانند.»

وی افزود: «ما با آن درگیری هم مخالف بودیم و طرحی چهار ماده ای مشمول بر آتش بس،کمک های بشردوستانه، گفت وگوی یمنی-یمنی و ایجاد دولتی بر اساس خواست مردم یمن، ارائه کردیم.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «معتقدیم که تنها راه در این درگیری ها، پذیرش این واقعیت است که هیچ راهکار نظامی ای وجود ندارد.»

ظریف در تصویر العمل به گزارش اخیر روزنامه «نیویورک تایمز» که در آن ادعا شده است است که کشور عزیزمان ایران «بر عراق مسلط شده»، تاکید کرد که کشور عزیزمان ایران همواره «انتخاب های درست» داشته و به کمک مردم عراق آمده هست، بر خلاف کشورهایی که از صدام، داعش و گروه های تروریستی حمایت کردند.

واژه های کلیدی: ایران | سوریه | ایرانی | وزیر امور خارجه | وزیر خارجه کشور | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs